Библиотека Академије струковних студија Шумадија, Одсек Крагујевац (у даљем тексту Академија) има статус стручне библиотеке. Фонд библиотеке се састоји од монографских и серијских домаћих и страних публикација, а највише од уџбеничке литературе, као и друге стручне литературе за потребе студената и наставног кадра. Управа улаже сталне напоре како би се библиотечки фонд увећао и осавременио. Публикације се купују, мада је највећи број наслова добијен на поклон, најчешће од професора Академије и других запослених на Универзитету у Крагујевцу.

Квалитет уџбеника и друге наставне литературе и учила обезбеђује се путем:

  • провере силабуса појединачних предмета који се изучавају на овој образовној институцији,
  • набавком пропратне грађе, који би уз основну литературу помогли студентима у савладавању градива,
  • набавком доступне савремене литературе која је издата на Универзитетима у Србији, а кореспондира са дисциплинама које се изучавају на Академији,
  • информатичке опремљености наставних учила и
  • електронских база података у вези са наставном грађом.

Локацијски, Библиотека је смештена у седишту Академије струковних студија Шумадија, Одсек Крагујевац, у улици Косовска 8, у просторији Кабинета за интернет. Библиотека располаже корисним простором од око 30 m2 у коме је похрањен читав књижни фонд. Простор библиотеке садржи и малу читаоницу.

Књижни фондови смештени су у отвореном приступу по принципу текућих бројева (numerus currens) због лимитираног простора. Публикације се могу позајмљивати на период до месец дана. Континуирани извори се не позајмљују, већ се користе искључиво у библиотеци.

Библиотека има електронски каталог подржан програмом WinISIS, помоћу ког се обављају каталогизација и позајмица грађе. Програмом се обрађује библиотечка грађа по стандардима одобреним од Народне библиотеке Србије. Апликација омогућава постојање стандардног библиографског записа, сврставање публикација по аутору, наслову, предметној одредници, кључној речи, универзалној децималној класификацији (УДК), као и мноштво других параметара за претраживање библиотечке грађе.

Библиотечке публикације могу користити искључиво студенти и наставно особље Академије. Студенти Академије, поред своје библиотеке, могу да користе фондове и простор Универзитетске библиотеке, као и библиотеке Природно-математичког факултета и Факултета инжењерских наука Универзитета у Крагујевцу. Студентима су доступни и бесплатни  сервиси:

  • COBISS Srbija (Виртуелна библиотека Србије),
  • КоБСОН (Конзорцијум библиотека Србије за обједињену набавку),
  • SCIndex (Српски национални цитатни индекс).

До 2000. године библиотека није имала ни лисни (стручни, преметни, топографски),  ни електронски каталог. Касније је грађа пописана, разврстана и уписана у инвентарне књиге. Од 2001. године рад на обради и позајмици фонда је аутоматизован. У сврху максималне искоришћености простора, претходна поставка по предметној класификацији је напуштена и читав библиотечки фонд је преинвентарисан, а серијске публикације сврстане и повезане у годишта.

У библиотеци је запослен један библиотекар са трећином радног времена, који има положен стручни испит и лиценцу за рад. Библиотека ради четири дана седмично, по устаљеној сатници. Поред обављања основних библиотечких делатности, библиотекар ради на информисању студената и других заинтересованих лица о садржају књижног фонда библиотеке.