Kvalitet udžbenika i druge literature Visoka tehnička škola strukovnih studija obezbeđuje kroz:

  • proveru pokrivenosti gradiva po pojedinačnim predmetima odgovarajućom literaturom i drugim učilima,
  • zahtev da literatura i druga učila po pojedinačnim predmetima studentima budu unapred upoznati,
  • praćenje bibliotečke opremljenosti, stalno unapređivanje bibliotečkog fonda savremenom literaturom,
  • informatičku opremljenost nastave i pristup Internetu.

Putem ankete Škola obezbeđuje podatke o studentskoj oceni kvaliteta udžbenika, literature, bibliotečkih i informatičkih resursa. Studenti Visoke tehničke škole strukovnih studija, osim biblioteke Škole, ravnopravno sa drugim studentima Univerziteta u Kragujevcu koriste Univerzitetsku biblioteku, biblioteku PMF-a i biblioteku Mašinskog fakulteta.

Biblioteka Visoke tehničke škole strukovnih studija je dobro opremljena stručnom literaturom primerenom obrazovnom kadru koji iz nje izlazi. Visoka tehnička škola strukovnih studija ulaže stalne napore da se bibliotečki fond poveća i osavremeni kupovinom knjiga na sajmovima i pojedinačnim kupovinama. Veoma čest način obogaćivanja bibliotečkog fonda su pokloni samih profesora.

Biblioteka Visoke tehničke škole strukovnih studija u Kragujevcu ima status stručne biblioteke. Fond biblioteke se sastoji od monografskih i serijskih domaćih i stranih publikacija, a najviše udžbeničke literature, kao i druge stručne literature za potrebe studenata.

Bibliotečke publikacije mogu koristiti samo studenti Visoke tehničke škole strukovnih studija i nastavno osoblje ove škole. Fondovi biblioteke su smešteni u ormarima po numerus kurensu. Publikacije se mogu pozajmljivati na period od dva meseca. Serijske publikacije se ne pozajmljuju, već se koriste u biblioteci. Rad biblioteke je informatički podržan (automatizovan, Internet).

Biblioteka je smeštena u sedištu Visoke tehničke škole strukovnih studija, Kosovska 8, u prostoriji kabineta za internet. Nedostatak prostora je razlog što ne postoji organizovan i adekvatan čitaonički prostor. Biblioteka raspolaže korisnim prostorom od oko 30 m2. U biblioteci radi jedan bibliotekar sa trećinom radnog vremena, koji ima položen stručni ispit i licencu za rad. Biblioteka radi četiri dana sedmično, po četiri sata na dan.

Do 2000. godine biblioteka nije imala lisni (stručni, premetni, topografski) ni elektronski katalog. Bibliotečka građa je fizički obrađivana i vođena je knjiga inventara za monografske i serijske publikacije. Knjige u policama su bile raspoređene po nastavnim predmetima. Periodika nije povezivana po godištima.

Od 2001. godine biblioteka je prešla na automatizovanu obradu podataka bibliotečke građe i automatizovanu pozajmicu knjiga. Prethodno je izvršena revizija celokupnog bibliotečkog fonda. Celokupan bibliotečki fond je preinventarisan, serijske publikacije svrstane i povezane u godišta.

Bibliotečki fond se obrađuje korišćenjem bibliotečkog programa. Ova aplikacija omogućava obradu bibliotečke građe po standardima koji su odobreni od Narodne biblioteke Srbije. Aplikacija omogućava standardni bibliografski zapis, svrstavanje publikacija po autoru, naslovu, predmetnoj odrednici, ključnoj reči, univerzalnoj decimalnoj klasifikaciji, kao i mnoštvo drugih parametara za pretraživanje bibliotečke građe.

U svom fondu biblioteka Visoke tehničke škole poseduje preko 2250 monografskih publikacija i preko 680 serijskih publikacija.

Visoka tehnička škola strukovnih studija putem ankete obezbeđuje podatke o studentskoj oceni kvaliteta udžbenika, literature, bibliotečkih resursa i tome sl.

Studenti Visoke tehničke škole strukovnih studija u Kragujevcu redovno se upućuju na sledeće servise: Virtuelna biblioteka Srbije (COBISS), Konzorcijum biblioteka Srbije za objedinjenu nabavku (KoBSON) i Srpski nacionalni citatni indeks (SCIndeks).